Procesy při výrobě

Od starověku až po současnost zůstává slévárna nepostradatelným základním kamenem výroby, který svou rozmanitou škálou výrobků utváří svět kolem nás. V naší slévárně používáme pokročilé a efektivní procesy, které zajišťují výrobu vysoce kvalitních odlitků.

Tavící procesy

Proces tavení probíhá pomocí dvojice elektrických středofrekvenčních indukčních pecí EGES s kapacitou 2×6 tun. Tyto pece mají ve své výbavě moderní systém zachycování tuhých emisí od společnosti BMD GARANT. Tento systém zajišťuje ekologickou odpovědnost a bezpečnost. Jako záložní tavící zařízení slouží elektrické středofrekvenční indukční tavící pece INDUCTOTHERM ELPHIAC o kapacitě 2×5 tun.

Šedá litina

Specializujeme se na výrobu odlitků ze šedé litiny v jakostech od ČSN 42 2415 do ČSN 42 2425 (ekvivalent EN-GJL-150 (GG 15) až EN-GJL-250 (GG 25)).

Tvárná litina

Tvárnou litinu vyrábíme v jakosti ČSN 42 23 05 (ekvivalent EN-GJS-500-7 (GGG 50)).

Proces formování

V procesu formování vynikáme odléváním široké škály hmotností od 2 kg do 100 kg do pečlivě vyrobených forem ze syntetických bentonitových směsí. Naše dvě automatické formovací linky jsou vybaveny formovacími stroji od renomované německé společnosti Heinrich Wagner Sinto. Tyto linky fungují na principu vsypání formovací směsi do rámu s modelovým zařízením, forma se profoukne stlačeným vzduchem a následně dolisuje. Obě linky navíc nabízejí flexibilitu vkládání jader do forem v průběhu procesu, což zvyšuje komplexnost a složitost odlitků.

Rámová formovací linka HSP 3D

Jedna z naších nejnovějších technologií je linka HSP3D-2, která je v provozu od ledna 2023. Tato moderní automatická linka se může pochlubit dělenou lisovací deskou a poskytuje působivý výkon 60 kompletních forem za hodinu. Rozměry formovacího rámu jsou 850 x 850 x 200/200 mm, což nám umožňuje uspokojit rozmanité požadavky na odlévání s bezkonkurenční přesností.

Navýšení poloformy až o 50 mm

První generaci formovací linky HSP3D-1 máme v provozu od r. 2002, rozměr formovacího rámu je 850 x 850 x 200/200 mm, přičemž je možnost navýšení poloformy o 50 mm podle potřeby. Tato linka má kapacitu 50 kompletních forem za hodinu, což dále zvyšuje naše výrobní možnosti a splňuje požadavky různých projektů.

Proces přípravy formovací směsi

Náš proces přípravy formovací směsi je důkazem modernosti a efektivity. Srdcem tohoto procesu je míchací zařízení vybavené moderním turbínovým mísičem MTI 2500 od společnosti TECHNICAL. Pro zajištění přesného dávkování vody používáme automatizovaný systém od společnosti MICHENFELDER, který zaručuje přesnost našich pískových směsí. Formovací směs je chlazena vzduchem a v případě potřeby dochlazována vodou ve formě vodního aerosolu. To, co odlišuje náš proces přípravy formovací směsi, je jeho plně automatizovaný charakter, který eliminuje potřebu lidského zásahu a maximalizuje efektivitu výroby při zachování kvality.

Proces výroby jader

Při výrobě jader využíváme stroj LAEMPE LL20, který se může pochlubit vstřelováním jádrové směsi o objemu až 30 litrů, které doplňuje vytvrzování aminovým plynem pro výjimečnou integritu jádra. Dále využíváme stroj RÖPER 40, který je známý svým působivým objemem vstřelování jádra až 40 litrů a stejně spolehlivým procesem vytvrzování aminovým plynem. 

Procesy přepravy, chlazení a tryskání odlitků

Hlavní přesun odlitků od formovacích linek do cídírny zajišťuje pomaloběžný článkový dopravník firmy Magaldi, na který navazuje účinný vibrační žlabový dopravník, který funguje jako logistické spojení mezi stanicemi. Pro snadnou manipulaci mají naši specializovaní pracovníci k dispozici hydraulický manipulátor CLANSMAN DYNAMICS, který zefektivňuje proces manipulace a zajišťuje plynulý tok.

Nezapomínáme ani na chlazení odlitků, kde jim poskytujeme dostatek času v naší chladicí hale (doba chladnutí až 24 hodin). Po fázi chlazení odlitky pečlivě zpracováváme v tryskacím zařízení. Zde se z nich přesně odstraní veškeré zbytky formovací směsi, aby se dosáhlo dokonalé povrchové úpravy. Moderní tryskací zařízení KONRAD RUMP s působivým průtokem abraziva 300 kg/min zajišťuje, že každý odlitek je dokonale vyčištěn a připraven k dalšímu zpracování. Zařízení je navíc vybaveno filtrační jednotkou, která zajišťuje čistý a ekologický proces.

Proces zpracování odlitků

V závislosti na požadavcích zákazníka provádíme různé povrchové úpravy. Barevné varianty v základních syntetických červenohnědých nebo černých odstínech. Snažíme se vyhovět různorodým potřebám, například komaxitování v různých barevných odstínech nebo žárové zinkování. Rovněž nabízíme opracování odlitků (soustružení, frézování, vrtání, atd.), a to jak na konvenčních, tak i na NC a CNC strojích.